Ebben a bejegyzésben megismerkedünk a régi épületek legnagyobb ellenségével, a vízzel. Példákat látunk majd különböző beázásokra melyek az általunk birtokolt kastélyt érintették vagy még mindig érintik. Bemutatjuk, hogy mit tettünk vagy tervezünk tenni, hogy a jövőbeli károkat megakadályozzuk.
Az elmúlt fél évben akár hányszor esőt láttam odakint, egy kicsit megfájdult a fejem és a vérnyomásom is megemelkedett. Amúgy sem kedveltem soha az esős időt, szóval akár betudhatjuk az általános „undoritisz”-nek is. Sajnos viszont nem erről volt szó. A frusztrációm forrása a kastélyépület és annak állandó beázása volt.

Minden egyes esőzésnél a kastély falain egyre több és több újabb vizesedés és vízkár keletkezett. Omló vakolat és kilátszó téglák mutatták a víz útját a falakon. Valamit tenni kellett különben pár év múlva kénytelenek lennénk átnevezni ezt az oldalt romunk.hu-ra.
Legelső lépésünk egy barátunk tanácsára a tető helyzetének felmérése és a csatornák kitakarítása volt. Sajnos mivel az eresz 12 méter magasan van így létrával vagy kisebb zsaluval nem volt megoldható a probléma. Egy komolyabb ollós emelő működhetett volna, de végül a jóval költségesebb viszont gyorsabb és hatékonyabb (valamint a számunkra kevesebb tudást igénylő) kosaras emelő mellett döntöttünk.
A dolog jól működött. Egyik ismerősünk felment az emelőn, kidobált egy csomó falevelet és törmeléket a csatornából majd felmérte a helyzetet. Sajnos a felmérés eredménye általában az „épp még elmegy” és a „siralmas” között váltakozott, nagyritkán egy „na itt még egész jó”-val fűszerezve. Egy dologra mindenképp rávilágított a csatornatisztítás. Mégpedig arra, hogy az épület teljes kifizetése után az első dolog melyet rendbe kell hozatnunk az a tető lesz. A rendbehozatal alatt pedig sajnos egy teljes újraépítést kell érteni.

Visszatérve a csatornajavításra, sajnos elég zsebbenyúlósra sikerült. Egy dolgot megtanultunk, mégpedig azt, hogy a kosaras emelő bérlés drága mulatság. Viszont ha szükséges, akkor szükséges. Szerencsére az eredmény sem maradt el. Azóta az épület keleti oldala nem ázik, majdhogynem vizes sem lesz.
Az ereszcsatorna rendberakása után három hely maradt még, ahol a kastélyépületen jelentős beázás tapasztalható. Az egyik – talán egyszerűbb probléma – az épület idősek otthona felőli oldalát érinti. Egy fa rádőlt a tetőre, lesodort egy sor cserepet és tönkretette a csatornát. Idővel sajnos a probléma akuttá vált. A hiányzó helyeken elrohadt a faszerkezet melyet a cserepekkel és az eresszel együtt pótolni kell. Sajnos a fakidőlés lehetősége az épület keleti oldalánál is fent áll, melyet Balogh úr, a kastély gondnoka nem felejt el minden látogatásnál (sajnos jogosan) megemlíteni, és melyet a közeljövőben szintén orvosolni tervezünk.

Másik problémás hely az épület utcafronti része. Itt több kisebb-nagyobb beázás is található. A legfelső terasz felett van egy rejtett csatorna amit elsőre nem sikerült észre vennie a tisztítást végzőknek. Tényleg sikerült jól elrejteni. A régi terasztetőt elbontottuk, később újra tervezzük építeni ideglenes bádogtetővel. A bontás után sikerült belekukucskálni a rejtett csatornába, ami meglepően – az eddigi tapasztalatainkkal ellentétben – nem volt eldugulva.
Mi okozhatja akkor a beázást ami ilyen csúnyán tönkre tette az utcafronti vakolatot? Tüzetesebb vizsgálódás után két forrást azonosítottunk. Az épület bal teraszán, a terasz felett sajnos a cserepek rosszul állnak és a víz egyenesen a falakra ömlik, igen nagy – eddig szerencsére csak – esztétikai károkat okozva. Ennek a javítása sajnos egyáltalán nem lesz egyszerű, és újbóli kosaras kocsi bérlést fog jelenteni. Szerencsére a másik probléma csak sima csatorna dugulás volt, mely mindkét felső teraszt érintette, és a terasz alatti vízkár jelentős részéért felelős volt. Ezt könnyen sikerült orvosolni a csatorna szétbontásával és tisztításával.





A következő lépés – melyet még idén tervezünk megvalósítani – az utcafronti, nagyon régen ellopott csatornák pótlása. A legjobb lenne ezt bádogból megoldani, de arra egyenlőre nincs keret és mivel ideglenes megoldás lenne így nem is feltétlenül szükséges. A végső terveinkben antik kinézetű csatorna szerepel, amely csak a tető javítása után kerülne majd megvalósításra. Addig egy olyan megoldásra van szükségünk ami „kihúzza valahogy” amíg a nagyvonalú tervek szépen lassan valósággá válnak.
A csatornák után már csak egy dolog van ami lehetőleg mielőbbi megoldást igényel az épület utcafronti részén. Ez pedig a főbejárat körüli beázás. Sajnos a pontos oka számunkra jelenleg nem tisztázott, de vannak ötleteink. Ha szerencsések vagyunk akkor a teraszcsatornák tisztítása megoldja ezt a problémát is. Ha nem, akkor ki kell ásnunk és tisztítanunk a csatornák lenti kivezetőit mert talán onnan szivároghat be a víz az alapba és a belső falak alsó részeihez. Ha ez sem segít akkor sajnos egyenlőre kifutottunk az ötletekből, de az biztos, hogy valahogy ki fogjuk deríteni a beázás okát mert a helyzet ilyen formában hosszútávon tarthatatlan.



Vélemény, hozzászólás?